środa, 22 kwietnia 2020

POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY

Praktyka Porozumienia bez przemocy, w tym empatii dla siebie, jak pisze Beata Kosiacka, pozwala nam dużo bardziej świadomie reagować na bodźce zewnętrzne. Jest to bardzo przydatna umiejętność, zwłaszcza teraz gdy mamy tyle niepewności i lęku. Porozumienie Bez Przemocy NVC polega głównie na wyrażaniu swoich emocji i pozwolenie sobie na ich przeżywanie. Umiejętność ta wyzwala nas od frustracji, gdyż w chwili stresu czy zdenerwowania zachęca nas do wsłuchania się w swój oddech, uczucia i skierowaniu myśli na swoich potrzebach. Takie kilkuminutowe "zanurkowanie" w głąb siebie wyzwala nasz umysł, z uśmiechem wracamy do swoich zadań. Magdalena Malinowska, trenerka personalna, zwraca uwagę na to, że NVC kładzie duży nacisk na fakt, iż zawsze mamy wybór, że to zależy od nas, jak skończy się nasza reakcja na bodziec. Autorka zwraca uwagę na 4 kroki NVC:
  1. Obserwacje: co się wydarzyło? - W kroku tym wyzbywamy się osądu drugiej osoby np. zamiast powiedzieć: "Zupełnie nie można na tobie polegać, nigdy nie dotrzymujesz słowa", można powiedzieć: "Powiedziałaś, że wyniesiesz śmieci wczoraj wieczorem i do teraz tego nie zrobiłaś".
  2. Uczucia: co wtedy poczułeś/aś? Co poczuła druga osoba? - W kroku tym opisujemy uczucia, które towarzyszą zdarzeniu np. zamiast powiedzieć: "Czuję, że zupełnie o mnie nie dbasz", powiedzmy "Czuję frustrację i zniechęcenie".
  3. Potrzeby: co jest ważne?, Czego chcę? - W kroku tym należy odróżnić potrzeby od strategi tzn. potrzeba: kreatywność, zróbmy coś razem, strategia: namalujmy obraz, ugotujmy obiad itp.
  4. Prośby: o co chciałbyś kogoś poprosić? W kroku tym należy zadbać aby prośba była prośbą a nie żądaniem. Zamiast "Czy możesz mnie bardziej szanować?" powiedzmy "Czy mógłbyś patrzeć na mnie, gdy mówimy o naszym związku?".
Po więcej informacji, zapoznaniu się  z 3 ścieżkami i perspektywami, odwołuję do stron:
https://nvclab.pl/wprowadzenie-do-nvc/
https://www.empathicway.pl/cztery-kroki-nvc-w-praktyce/
http://www.babskadzungla.pl/