środa, 4 czerwca 2025

KTO JEST PO DRUGIEJ STRONIE? SIECIAKI I NIEBEZPIECZNE KONTAKTY ONLINE

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym "Sieciaki", realizowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.  Program ten skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ma na celu budowanie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza w kontekście kontaktów z nieznajomymi online.


Co to za program?

„Kto jest po drugiej stronie?” to część znanego projektu „Sieciaki.pl”, który od lat wspiera dzieci w mądrym i bezpiecznym korzystaniu z sieci. W trakcie zajęć uczniowie dowiadują się:

  • jak odróżnić osobę dorosłą podszywającą się pod dziecko w sieci,
  • czym są niebezpieczne kontakty online i jak je rozpoznać,
  • jakie mogą być konsekwencje rozmów z nieznajomymi,
  • dlaczego nie należy udostępniać swoich danych osobowych, zdjęć ani informacji o sobie,
  • jak i do kogo zgłaszać niepokojące sytuacje.

Zajęcia mają formę interaktywnych warsztatów, opartych na filmach edukacyjnych, ćwiczeniach i rozmowach – wszystko dostosowane do poziomu rozwojowego dzieci. Celem jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale też rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności podejmowania bezpiecznych decyzji online.

Dlaczego to ważne?

Współczesne dzieci bardzo wcześnie zaczynają korzystać z Internetu – do komunikacji, zabawy i nauki. Często nie zdają sobie jednak sprawy z zagrożeń, jakie mogą je spotkać. Program pomaga im zrozumieć, że nie każda osoba w sieci jest tym, za kogo się podaje – i że warto ufać swojemu instynktowi, a także zawsze prosić o pomoc dorosłych w razie niepokoju.

Jak możecie Państwo wspierać dziecko?

  • Rozmawiajcie z dziećmi o tym, co robią w Internecie.
  • Pytajcie, z kim się kontaktują online i jak się z tym czują.
  • Zachęcajcie, by zawsze przychodziły do Was, gdy coś je zaniepokoi.
  • Wspólnie ustalcie zasady korzystania z urządzeń cyfrowych.
Wprowadzenie tych zasad jest szczególnie ważne w okresie wakacyjnym, gdyż, zgodnie z badaniami CBOS, dziecko bez nadzoru rodziców może poddać się procesowi uwodzenia online. 
Najlepszą ochroną jest edukacja, dlatego polecam najnowszą książkę Łukasza Wojtasika, specjalisty cyberbezpieczeństwa dzieci  Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę "Sieciaki. Kto jest po drugiej stronie?" poruszającą temat niebezpiecznych kontaktów online. 

Więcej informacji o projekcie oraz działalności fundacji w tym zakresie znajdziemy na stronie https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/kto-jest-po-drugiej-stronie-sieciaki-i-niebezpieczne-kontakty-online-1.html

piątek, 30 maja 2025

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU



Szanowni Rodzice

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja, by wspólnie z dziećmi porozmawiać o szkodliwości palenia tytoniu oraz wpływie dymu papierosowego na zdrowie nasze i naszych bliskich. 

W naszej szkole podejmujemy działania profilaktyczne, mające na celu kształtowanie zdrowego stylu życia i wzmacnianie postaw asertywnych wobec nałogów. 

Zachęcam Państwa do wsparcia tych działań w domu - rozmowy z dziećmi oraz dawanie dobrego przykładu są niezwykle ważne w budowaniu ich świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie. 

Co mogą zawierać e-papierosy oraz jaki wpływ mają zawarte w e-papierosach substancje na nasze zdrowie znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://www.gov.pl/web/gis/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2025---demaskowanie-atrakcyjnosci-wyrobow-tytoniowych-i-nikotynowych w broszurach dla uczniów oraz rodziców. 

Wspólnie możemy zadbać o bezpieczne i zdrowe środowisko dla naszych dzieci.




wtorek, 6 maja 2025

Zbliżają się egzaminy - jak pomóc sobie i dziecku?


Maj to miesiąc matur oraz egzaminu ósmoklasisty. Każdy pamięta chyba niepewność związaną z ich zdawaniem – zwłaszcza tych, od których zależy nasza przyszłość. To naturalne, że denerwujemy się w takiej sytuacji – tak samo denerwować się będą nasze dzieci, czy w wypadku pierwszego w swoim życiu dużego testu wiedzy, jakim jest egzamin ósmoklasisty, czy jeśli chodzi o maturę. Zgodnie z raportem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę  Dzieci się liczą 2022 - raport odczuwanie silnego niepokoju albo napięcia, które zakłóca bieg naszego codziennego życia, czyli stres – towarzyszy dzieciom w polskiej szkole coraz częściej. Poza przytoczonymi danymi warto wspomnieć choćby inne dane z tego samego raportu – co czwarte dziecko (28%) przyznało, że stale lub często odczuwało złość, co ok. piąte – przygnębienie (21%), osamotnienie (21%) czy smutek (18%).

Negatywne efekty stresu i jak sobie z nimi radzić

Egzaminy dodają do stresu szkolnego dodatkowych emocji – i to długotrwałych. Stres rozpoczyna się jeszcze w okresie przygotowań. Nadzieje, wyzwania i obawy związane z przebiegiem egzaminu potęguje wysiłek i zmiana codziennej rutyny – zmniejszenie liczby przyjemnych czynności, takich jak np. spotkania ze znajomymi, na rzecz pracy intelektualnej i nauki. Długotrwałe napięcie i natężona praca mogą prowadzić do odczuwania negatywnych efektów stresu.  


fot. mike mols/Shutterstock.com 

Stres może oczywiście działać motywująco. Jednak im dłużej trwa, tym większa jest szansa na to, że organizm zacznie odczuwać negatywne efekty stresu – czy to fizyczne, takie jak bóle głowy, bóle brzucha, przejadanie się czy zaburzenia jedzenia, czy z drugiej strony gonitwa myśli, ciągły niepokój i uczucie zmęczenia, wybuchy emocji, problemy z koncentracją, obniżenie efektywności pracy i inne. 

– Dobre strategie radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym można podzielić na te zorientowane na samym egzaminie, czyli przygotowaniu do niego i poznaniu jego przebiegu i formuły, oraz takie, które mają obniżyć same emocje z nim związane – mówi Agnieszka Duszyńska, koordynatorka zespołu bezpieczeństwa dzieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Jeśli chodzi o związane z problemem metody redukcji stresu to z jednej strony tworzenie planów nauki, zdobycie informacji na temat jego przebiegu, czy po prostu systematyczne powtarzanie materiału. Żeby zmniejszyć lub uregulować emocje, możemy po prostu porozmawiać na ich temat z rodziną lub przyjaciółmi, starać się pozytywnie myśleć o egzaminie i swoich umiejętnościach, zrelaksować się przez choćby ćwiczenia fizyczne czy techniki relaksacyjne, albo po prostu odpocząć, znaleźć chwilę na przyjemności i oderwać się od myślenia o nauce – wyjaśnia. 

Stresują się także rodzice

Stres egzaminacyjny dotyka nie tylko ucznia. Obawy dotyczące przyszłości dzieci, ich przygotowania, czy tego, w jaki sposób je wspierać, dotyczą także rodziców. Dorośli reagują na egzamin podobnie, jak podchodzący do niego uczniowie.  

Ważna jest komunikacja, w związku z tym dobrze jest na początku roku ustalić z dzieckiem plan działania (np. czy przyda mu się regularne odpytywanie, czy wręcz przeciwnie, czy potrzebuje konkretnych godzin i dni na naukę, kiedy nie powinno mu się przeszkadzać, czy może właśnie w czasie nauki potrzebuje partnera) i weryfikować te założenia co jakiś czas.

– Jeśli chodzi o rodziców, ważne jest, żeby pamiętać o tym, że w egzaminie chodzi przede wszystkim o dziecko. Odstawić na bok swoje ambicje, wspierać dziecko, pytać o jego potrzeby i starać się nie dokładać mu swoich emocji – mówi Katarzyna Talacha, koordynatorka zespołu psychoedukacji i komunikacji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.  – Tuż przed egzaminem, czyli w momencie, w którym się znajdujemy, zatroszczmy się o atmosferę spokoju. To nie jest czas, kiedy powinniśmy nakłaniać do wzmożonej nauki, czy krytykować fakt, że dziecko uczyło się za mało – wyjaśnia. – Istotne jest także, żeby z dzieckiem rozmawiać, słuchać go i nie rysować wizji końca świata w wypadku uzyskania złego wyniku. Ważny jest komunikat: “Znaczysz dla mnie dużo więcej niż wynik jakiegokolwiek egzaminu!” – dodaje.  

Potrzebujesz wsparcia? 

Jak już pokazaliśmy, egzaminy, zwłaszcza te pierwsze, wiążą się z dużym stresem i znacznymi zmianami w codziennym funkcjonowaniu rodziny. Jeśli podchodzisz do egzaminu i nie radzisz sobie ze stresem, potrzebujesz pomocy lub wsparcia, zapraszamy do kontaktu z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod numerem 116 111 lub pisemnie przez stronę internetową: 116111.pl.

cały artykuł znajduje się pod linkiem: https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/zblizaja-sie-egzaminy-jak-pomoc-dziecku-redukowac-stres.html